Днес е Томина неделя! Почита се паметта на Свети Тома, един

...
Днес е Томина неделя! Почита се паметта на Свети Тома, един
Коментари Харесай

Днес е Томина неделя! Чудни имена трябва да почерпят за здраве

Днес е Томина неделя! Почита се паметта на Свети Тома, един от 12-те Христови възпитаници, прочут с прозвището Неверни.
Това название идва от евангелските трудове, които описват, че когато мълвата за изчезналото тяло Господне се разнесла, единствен деятел Тома не повярвал и с цел да се убеди в чудото, изискал да пипне раните от гвоздеите, с които Исус бил прикрепен на кръста.
На осмия ден от възкръсването си Христос отишъл при Тома и му споделил: " Дай си пръста тук и виж ръцете ми, дай ръката си и я постави на ребрата ми. И не бъди безверен, а набожен. Понеже ме видя, повярва ли? Блажени са тези, които, без да видят, са повярвали. "
Когато Тома самичък се убедил във възкресението, паднал на колене пред Спасителя и молил за амнистия.
Това моментно обезверение на деятел Тома става въплъщение на миговете на съмнение и подозрение, в които изпада всеки един човек.
Томина неделя е последният ден от седмицата след Великден, наречена Светла или Празна неделя, тъй като е " празна " откъм работа - в седемте дни не се работи.
На Томина неделя дамите наново боядисват яйца и ги раздават за душите на починалите си близки, като имат вяра, че по този начин ще ги предпазят от превъплъщаване.
  На Томина неделя честват всички, които носят имената  Тома , Томислав и  Томислава .
  Освен това днес Православната черква уважава паметта на Св. Епифаний Кипърски и Св. Герман Константинополски. Св. мчк Панкратий. Герман е цариградският патриарх, на който църквата посвещава обособен празник в календара – 12 май – поради продължителната му битка с иконоборството. 
Живял е през VIII в., по времето на император Анастасий, който загатват поради построяването на стените Анастасиеви. След продължителната си битка с иконоборците Герман напуснал патриаршеския трон и заживял в пустинята. 
В националната визия се свързва с доста по-древни езически повелители на небесните летни стихии – град, дъжд, огнена буря. 
Българинът го назовава Герман, Гечо, Джерман, Калоян, Кабаиван, Скалоян, Драганчо и извършва на празника му бит за предизвикателство, измолване на дъжд. 
Нарича се още Герман Градушкар, тъй като пази хората от градушка. Негови побратими градушкари са Вартоломей (11 юни), Лисе (14 юни) и Видовден (15 юни). Герман е първият, най-главният. 
Народните вярвания, свързани с изобилие и добра годишна продукция през летните месеци, оживяха и с обичая " Герман ". Той се извършва наложително след " Пеперуда ". Поверието гласи, че Герман е починал от суша и защищава земята и посевите от градушки.
По традиция на този ден дамите оформят от тиня мъжко тяло и го поставят в ковчег.
След това палят свещи и оплакват покойника. През сълзи основната оплаквачка подрежда по какъв начин Герман се е борил с облаците.
Наричанията са свързани с измолването от небесните светии на дребен дъждец и да няма стихии и градушки, които да похабят реколтата, а неуморният труд на земеделските стопани да остане без покритие.
След опелото траурната върволица се насочва към реката, с цел да постави тялото на Герман покрай вода. Много сълзи и ридания съпровождат ковчега до последния му дом. 
Както повелява националната традиция участничките в двата ритуала по-късно се събират на великодушна гощавка. На поляна върху домашни черги дамите поставят събраните блага при обиколката на Пеперудата по домовете, с цел да се повеселят.
  Днес имен ден честват и хората с имената  Герана , Герасим , Герда , Герман , Геро , Искра и Искрен .
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР